Červený posuv spektra vlivem gravitačního potenciálu
Experimentálně prokázat existenci posuvu spektrálních čar se povedlo teprve v roce 1960, tentokrát vlivem gravitačního pole Země na laserový paprsek zeleného světla [5], Obr. 2. Na Zemi má gravitační potenciál Wp fotonu velkou zápornou hodnotu, a vysokou kinetickou energie Ek – kmitočet fotonu f odpovídá zelené barvě součtu elektromagnetické a kinetické energie. Vzdalováním se od Země kinetická energie a též kmitočet f fotonu klesá a světlo zčervená.

Obr. 2. Vliv gravitace Země na kmitočet fotonu(cerveny-posuv.exe)
Jelikož energie fotonu Ef je dána součtem elektromagnetické energie Eem a kinetické energie Ek, ekvivalentní hmotnost fotonu m určíme pomocí zákona ekvivalence Ef = mc02:
kde mem je hmotnost fotonu ve vakuu bez gravitačního pole. Jak již bylo řečeno, c02 je převodní konstanta mezi energii a hmotností, proto proměny ekvivalentní hmotnosti m fotonu kopírují průběh kinetické energie (Obr. 1a). S klesající kinetickou energii snižuje se i rychlost fotonu, která ovšem v gravitačním poli Země může klesnout jen na nejnižší hodnotu c0 rychlosti světla v gravitace prostém vakuu.
Q.E.D – což mělo být dokázáno.